Thermodynamics O2 is flowing into a nozzle with a velocity v1 = 50.0ms-1 at T =
ID: 818410 • Letter: T
Question
Thermodynamics
O2 is flowing into a nozzle with a velocity v1 = 50.0ms-1 at T = 300.0 K. The temperature of the gas flowing out of the nozzle is 270.0 K. (a) Assume the ideal gas law for the flowing gas and calculate the velocity of the gas flowing out of the nozzle. (b) If the inlet diameter is 5.0 cm, what is the outlet's diameter? A steam turbine has the following specifications: inlet diameter 5.0 cm; steam inflow is at p = 4.0 MPa, at T = 450.0 degree C at a velocity of v1 = 150 ms-1. The outlet pipe has a diameter of 25.0 cm and the steam flows out at p = 0.08 MPa, T = 93.0 degree C. (a) Assuming steady-state conditions, calculate the output power Consider the reaction CH4(g) + 2O2(g) rightarrow CO2(g) + 2H2O(l). Assume that initially there are 3.0 mol CH4 and 2.0 mol O2 and that the extent of reaction xi = When the extent of reaction xi = 0.25 mol, what are the amounts of the reactants and the products? How much heat is released at this point? What is the value of xi when all the O2 has reacted?Explanation / Answer
Thermodynamics O2 is flowing into a nozzle with a velocity v1 = 50.0ms-1 at T =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.