The rate of the hydrolysis of sucrose to glucose is quite slow in the absence of
ID: 820667 • Letter: T
Question
The rate of the hydrolysis of sucrose to glucose is quite slow in the absence ofa catalyst.
Sucrose + water ---> glucose + fructose
c. Determine the velocity of the uncatalyzed reaction when the concentration ofsucrose is 0.050M. The rate law is: rate = k [sucrose]. The rate constant for theuncatalyzed reaction is 5.0 x 10-11 s-1.
d. Determine the velocity of the catalyzed reaction when the concentration ofsucrose is 0.050M. The rate law is: rate = k [sucrose]. The rate constant for thecatalyzed reaction is 1.0 x 10^4 s-1.
e. The enzyme catalyzed reaction has a KM of 0.135 mM and a Vmax of 65?molmin-1. What is the reaction velocity when the concentration of sucrose is 1.0 mM?
**I know the answers, I need to understand the steps in obtaining the answers. For C and D, my understanding is that the velocity would be (k)(constant). But (0.050M)(5.0*10^-11 s-1) does not give me the correct answer. This is the same for D. For E, I think the equation would be Velocity=(Vmax)(s)/(Km+s). But I am unable to obtain the correst answer using this equation.Thanks!
Explanation / Answer
c) Using the given rate law:
rate = k[sucrose]
rate = 5.0 x 10-11 s-1 x 0.05 = 2.5 x 10^-12 M/s
d) rate = k[sucrose]
rate = 1.0 x 10^4 s-1 x 0.05 = 5 x 10^2 M/s
e) Using the Michaelis Menton eqn.
V = Vmax(s)/(Km +S)
V = 0.065 x 1 / (1+ 0.135)
= 5.72 x 10^-2 mmol/min = 5.72 x 10^-5 mol/s
NOTE: What you did in parts c and d are absolutely correct. Hence I feel that the only possibility here is that whoever has calculated the answers that you have mentioned before have calculated by using the concentration value as 0.5 M instead of 0.05 M. That factor of 1/10 is the only change between your answers and the ones that you have been told!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.