A compound formula XCl3 reacts with aqueous AgNO3 to yield solid AgCl according
ID: 820714 • Letter: A
Question
A compound formula XCl3 reacts with aqueous AgNO3 to yield solid AgCl according to the following equation:XCl3(aq)+3AgNO3(aq)?X(NO3)3(aq)+3AgCl(s)
When a solution containing 0.521g of XCl3 was allowed to react with an excess of aqueous AgNO3, 1.68 g of solid AgCl was formed.
What is the identity of the atom X? Express your answer as a chemical formula. A compound formula XCl3 reacts with aqueous AgNO3 to yield solid AgCl according to the following equation:
XCl3(aq)+3AgNO3(aq)?X(NO3)3(aq)+3AgCl(s)
When a solution containing 0.521g of XCl3 was allowed to react with an excess of aqueous AgNO3, 1.68 g of solid AgCl was formed.
What is the identity of the atom X? Express your answer as a chemical formula.
Explanation / Answer
1.68 AgCl = 1.68/143.32 = 0.011722
for every mole of XCl3 3 AgCl moles are formed
hence moles of XCl3 = 0.011722/3 = 0.00391
XCl3 mass given 0.521 gm
hence XCl3 molar mass = mass/moles = 0.521/0.00391 = 133.25
X + 3Cl mol mass = 133.25 gm/mol
X atomic mass + 3( 35.5) = 133.25
X atomic mass = 26.75 gm/mol
hence X = Aluminium = Al
XCl3 = AlCl3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.