A tank with capacity of 700 gal of water originally contains 300 gal of water wi
ID: 821809 • Letter: A
Question
A tank with capacity of 700 gal of water originally contains 300 gal of water with 100 lb of salt in solution. Water
containing 1 lb of salt
per gallon is entering at a rate of 3 gal/ min, and the mixture is allowed to flow out of the tank at a rate of 2 gal/ min.
Let Q(t) lb. be the
amount of salt in the tank, V(t) gal be the volume of water in the tank.
1) Find Q(t), the amount of salt in the tank at any time prior to the instant when the solution begins to overflow.
2) Find the concentration (in pounds per gallon) of salt in the tank when it is on the point of overflowing.
Round your answer to three decimal places.
3) Find the theoretical limiting concentration if the tank had infinite capacity.
Explanation / Answer
v(t)= 300+t
t=300min
dA/dt = 3-2(A/300+t)
A'+2(A/300+t)= 3
then intergal, we get
u= (300+t)^2
multiply these through
[ (300+t)^2*A]' = (300+t)^2*A' +2 (300+t)A = 3(300+t)^2
intergal bothsides we get
(300 + t)2A = (300 + t)3 + C1
A = (300 + t) + C1(300 + t)^-2:
Using A(0) = 100, we have
100 = 300 + C1(300)^-2
C1 = -100(300)^2:
Thus,
A(t) = (300 + t) - 100(300)^2(300 + t)^-2:
t = 300 there are
A(300) = 600 -100(300)^2(600)^-2
pounds of salt in the tank. The volume at this time is 500 gallons. Thus, the concentration
is
[600 -100(300)^2(600)^-2] /700
= 0.821 lbs/gal:
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.