When 73.3 mL of acetic acid (density=1.053g/mL, M.W.=60.05g/mol) and 95.7 mL of
ID: 822490 • Letter: W
Question
When 73.3 mL of acetic acid (density=1.053g/mL, M.W.=60.05g/mol) and 95.7 mL of benzyl alcohol (density=1.04535g/mL, M.W.=108.13g/mol) undergo an esterification reaction and 38.2 mL of a peach fragrance ester, benzyl acetate (density=1.5232g/mL, M.W.=150.17g/mol), and water is produced. Sulfuric acid is used as a catalyst. This is the same type of reaction used in experiment 4 to produce isoamyl acetate, banana oil. Use this information to calculate the values requested below.
1 How much acetic acid is there (in mol)?
2 How much benzyl alcohol is there (in mol)?
3 What is the theoretical yield of benzyl acetate (in mL)
4 What is the percent yield of benzyl ester?
Explanation / Answer
a.) mol of acetic acid = 1.053*73.3/60.05=1.28 mol
b.) mol of benzyl alcohol=95.7*1.04535/108.13=0.925 mol
c.) theoritical yield=0.925*150.17.5232=91.21 ml
d.) %age= 38.2/91.21*100=41.88%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.