Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

100.0 ml of 0.100 M acetic acid is placed in a flask and istitrated with 0.100 M

ID: 822497 • Letter: 1

Question

100.0 ml of 0.100 M acetic acid is placed in a flask and istitrated with 0.100 M sodium hydroxide . An appropriate
indicator is used. Ka for acetic acid is 1.7 x 10-5Calculate the pH in the flask at the following pointsin the titration.
a. when no NaOH has been added.
b. after 25.0 ml of NaOH is added
c. after 50.0 ml of NaOH is added
d. after 75.0 ml of NaOH is added
e. after 100.0 ml of NaOH is added
f. what would be the appropriate indicator that was used ? consultfig 16.7 in BLB and explain your choice.

Explanation / Answer

a.
CH3COOH <> CH3COO- + H+


initial concentration

0.100

at equilibrium

0.100-x . . . . . . . . . .x . . . . .. . .x

1.7 x 10^-5 = x^2 / 0.1-x

x = [H+] = 0.00130 M

pH = 2.88


b.

moles CH3COOH = 100 x 0.1 /1000 = 0.01

moles NaOH = 25 x 0.1 /1000 = 0.0025

0.01 mole acetic acid + 0.0025 mole OH- >> 0.0075 mole acetic acid + 0.0025 mole acetate

Total volume = 125 mL = 0.125 L

[CH3COOH] = 0.0075 / 0.125 =0.06 M

[CH3COO-] = 0.0025 / 0.125 = 0.02 M

pK = - log 1.7 x10^-5 =4.77

pH = pK + log [CH3COO-]/ CH3COOH] =

= 4.77 + log 0.02/0.06 = 4.29


c.

moles acetic acid = 0.01

moles OH- = 50 x 0.1 /1000 = 0.005

Moles acetic acid = 0.01 - 0.005 = 0.005

Moles acetate = 0.005

Total volume = 150 mL = 0.150 L

[CH3COOH]= [CH3COO-] = 0.005 / 0.150 =0.0333

pH = 4.77 + log 0.0333/0.0333 = 4.77



d.

moles acetic acid = 0.01

moles NaOH = 75 x 0.1 /1000 = 0.0075

Moles acetic acid = 0.01 - 0.0075 = 0.0025

Moles acetate = 0.0075

Total volume = 175 mL = 0.175 L

[CH3COOH] = 0.0143 M

[CH3COO-] = 0.0428 M

pH = 4.77 + log 0.0428 / 0.0143 = 5.25



e.

moles acetic acid = 0.01

moles NaOH = 100 x 0.1 /1000 = 0.01

we are at equivalent point : in the solution there is only acetate. Total volume = 200 mL = 0.2 L

[CH3COO- ] = 0.01 /0.2 = 0.05 M

CH3COO- + H2O <> CH3COOH + OH-

for this equilibrium

K = Kw/Ka = 5.88 x 10^-10

5.88 x 10^-10 = x^2 / 0.05 -x

x =[OH-] = 5.42 x 10^-6 M

pOH = 5.26

pH = 8.74



f.

300 - 100 = 200 mL of OH- are in excess

moles OH- = 200 x 0.1/1000 = 0.02

total volume = 0.4 L

[OH-] = 0.02 / 0.4 = 0.05 M

pOH = 1.30

pH = 12.7


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote