Experiment data are as following: A-weight of test tube: 20g B-Weight of test tu
ID: 822671 • Letter: E
Question
Experiment data are as following:
A-weight of test tube: 20g
B-Weight of test tube +naphthalene : 45g
C-weight of naphthalene:_________
D-weight of paper: .85g
E-weight of paper + Phosphorus: 1.59g
F-weight of phosphorus: _________
If the melting point of a pure solvent is 78.5 C and the melting point of the pphosphorus solution becomes 76.85 C what is the correct formula weight of phosphorus and what is the correct formula for phosphorus? Kf= 6.9C/m for naphthalene solvent
(Naphthalene is solvent, phosporus is the solute)
Explanation / Answer
weight of naphthalene = 45-20 = 25 g
weight of Phosphorus = 1.59-0.85 = 0.74g
delta T = kf*m
m = (78.5-76.85)/6.9 = 0.239
(0.74*1000/x*25) = 0.239
x = 123.85 approximately equal to 124
124/31 = 4
so formula is P4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.