Need help, this question has me completely stumped. A student used a standardize
ID: 822995 • Letter: N
Question
Need help, this question has me completely stumped.
Explanation / Answer
A titration is between the reactants (the citric acid and NaOH)
The first thing you need to do is calculate moles of NaOH. moles NaOH=mole citric acid
So you need to you the volume and molarity to calculate moles of NaOH
0.205 mol/L x 0.01952 L= 0.00400 moles NaOH Remember to change mL to L
Next, change moles NaOH to moles of citric acid. You will use the mole ratio in the balanced equation. There 1 mole of citric acid in 3 moles of NaOH.
0.00400 mole NaOH x 1 mole citric acid/ 3 mole NaOH= 0.00133 mole citric acid
To find the mass of citric acid you simply use the molar mass of citric acid and the moles to convert to grams.
Molar mass: 192.06 g/mol
0.00133 moles x 192.06 g/mol= 0.255 g citric acid
The mass percent = mass of citric acid/mass of mixture x 100
(0.255g/0.356g) x100=71.6%
And the mean is the average of your 3 trials.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.