Consider the following reaction: C O ( g ) + 2 H 2 ( g ) ? C H 3 O H ( g ) A rea
ID: 823708 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
CO(g)+2H2(g)?CH3OH(g)
A reaction mixture in a 5.15?L flask at a certain temperature contains 26.7g CO and 2.34g H2. At equilibrium, the flask contains 8.64g CH3OH.
Calculate the equilibrium constant (Kc) for the reaction at this temperature. You win the prize if you can do this. so far nobody is getting right. show some work please
Consider the following reaction:
CO(g)+2H2(g)?CH3OH(g)
A reaction mixture in a 5.15?L flask at a certain temperature contains 26.7g CO and 2.34g H2. At equilibrium, the flask contains 8.64g CH3OH.
Calculate the equilibrium constant (Kc) for the reaction at this temperature. You win the prize if you can do this. so far nobody is getting right. show some work please
Explanation / Answer
Kc=[CH3Oh]/[CO][H2]
initial numebr of moles of CO=26.7/28
=0.953
initial number of moles of H2=2.34/2
=1.17 moles
final number of moles of CH3OH=8.64/32
=0.27
so final number of moles of CO=0.953-0.27
=0.683
final number of moles of H2=1.17-2*0.27
=0.63 moles
so Kc=0.27/(5.15^2*0.63*0.683)
=2.365*10^-2 M^-2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.