Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Could you please answer these questions 1- ++++++ 2- +++++++ 3- +++++ 4- ++++++

ID: 824093 • Letter: C

Question

Could you please answer these questions


1-

++++++


2-


+++++++

3-


+++++


4-

++++++

5-



+++++

6-


+++++

7-


Thank you

The flask shown here contains 0.130 g of acid and a few drops of phenolphthalein indicator dissolved in water. The buret contains 0.160 M NaOH. What volume of base is needed to reach the end point of the titration? Assuming the acid is monoprotic, what is its molar mass? The flask shown here contains 0.669 g of acid and a few drops of phenolphthalein indicator dissolved in water. The buret contains 0.270 M NaOH. What volume of base is needed to reach the end point of the titration? What is the molar mass of the add (assuming it is diprotic and that the end point corresponds to the second equivalence point)? Phosphorous acid, H3P03(ag), is a diprotic oxyacid that is an important compound in industry and agriculture. Calculate the pH for each of the following points in the titration of 50.0 mL of a 1.8 M H3PO3) with 1.8 M KOH(ag). before addition of any KOH after addition of 25.0 mL of KOH after addition of 50.0 mL of KOH after addition of 75.0 mL of KOH after addition of 100.0 mL of KOH The formation constant of (M(CN)6]4- is 2.50 Times 10 17, where M is a generic metal. A 0.170-mole quantity of M(N03)2) is added to a liter of 1.44 M NaCN solution. What is the concentration of M2+ ions at equilibrium? The formation constant of (M(CN)6]4- is 2.50 Times 10 17, where M is a generic metal. A 0.170-mole quantity of M(N03)2) is added to a liter of 1.44 M NaCN solution. What is the concentration of M2+ ions at equilibrium? Consider an amphoteric hydroxide, M(OH)2(s). where M is a generic metal. m(oh)2(s) M2+(aq) + 20H (aq) Kp = 6xl0 16 M(OH)2OH (aq) m(oh)2 1(aq) K1 = 0.05 Estimate the solubility of M(OH)2 in a solution buffered at pH = 7.0, 10.0, and 14.0. Calculate the concentrations of all species in a 1.40 M Na2S03 (sodium sulfite) solution. The ionization constants for sulfurous acid are Ka1 = 1.4 Times 10-2 and Ka2 = 6.3 Times 10-8.

Explanation / Answer

1) 13mL

moles should be equal

:. 0.160 * 13 * 10^-3 = 0.130 / M

:. M = 62.5


2) 27mL

0.270 * 27 * 10^-3 = 0.669 / M

:. M = 91.769

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote