Can Someone please help me with this problem? Question You want to determine AH
ID: 824409 • Letter: C
Question
Can Someone please help me with this problem?
Explanation / Answer
a) heat generated in reaction = heat used to raise temp of water + heat used to raise temp of calorimeter
= specific heat of solution x mass of solution x temp change + specific heat of calorimeter x temp change
sol vol = 100 ml , soln mass = vol x density = 100 x 1.04 = 104 gm , temp change = 30.4-16.9 = 13.5 ,
heat generated in rxn = moles of HCl ( or NaOH) reacted x delta H = ( 2 x 50/1000) x 57.32 = 5.732 ( -ve sign removed as we mentioned heat generated)
now final eq 5.732 = (3.93 x ( 104) x 13.5 ) /1000 + C x 13.5
C = 0.0159 KJ/C
b) dT = 20.8-16.8 = 4 , HCl mass = 100 x 1.015 = 101.5 , Zn mass = 1.3078 , total mass = 101.5+1.3078 = 102.8078
heat released in reaction = heat used by Zn soln to gain temp + heat used by calorimter to gain temp
heat released = (102.8078 x 3.95 x 4/1000) + 0.0159 x 4
= 1.688 KJ
moles of Zn used = 1.3078/65.4 = 0.02
dH of reaction per mole = 1.688/0.02 = -84.4 KJ/mol ( -ve sign indicates heat released)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.