Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 50.0 mL of
ID: 825340 • Letter: C
Question
Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 50.0 mL of 0.130 M HClO(aq) with 0.130 M KOH(aq). The ionization constant for HClO can be found here. https://sites.google.com/site/chempendix/ionization
Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 50.0 mL of 0.130 M HCIO(ag) with 0.130 M KOH(aq). The ionization constant for HCIO can be found here. before addition of any KOH after addition of 25.0 mL of KOH after addition of 35.0 mL of KOH after addition of 50.0 mL of KOH after addition of 60.0 mL of KOHExplanation / Answer
after addition of 50 ml KOH,
moles of KOH = 60 * 0.13 = 7.8 mmol
moles of HClO = 50 * 0.13 = 6.5 mmol
occurred hydrolysis solution,
pH = 0.5(14 + pKa + log [base conjugate])
pH = 0.5(14 + (- log (4 * 10^-8)) + log (7.8/(50 + 50)))
pH = 10.145
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.