Referring to the table in line 2, what is the final concentration of Fe2+ in ppm
ID: 826774 • Letter: R
Question
Referring to the table in line 2, what is the final concentration of Fe2+ in ppm of the standard prepared in that step? For this question, assume that you added exactly the volumes of all reagents as listed in the table. (remember that the stock solution concentration is 50 ppm).
Suppose that for the standard prepared in line 4, a total of 4.08 mL of the iron stock solution was added to the volumetric flask instead of exactly 4.00 mL. What would the final concentration of iron be in ppm?
Explanation / Answer
Using law of equivalence,
C1V1 (stock) = C2V2 (standard)
50 ppm * 1mL = C2 * total volume i.e. (1+5+5=10 = 21mL)
C2 = (50 ppm * 1mL ) / 21mL
C2 = 2.4 ppm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.