1.16 At 298.15 K, all of the following substances have a standard free energy of
ID: 828386 • Letter: 1
Question
1.16 At 298.15 K, all of the following substances have a standard free energy of formation of zero EXCEPT ____. a) Br2(l) b) I2(s) c) S8(s) d) Cl2(g) e) Hg(g)1.18
The standard free energy change for a chemical reaction is +21.9 kJ/mole. What is the equilibrium constant for the reaction at 87 1.16 At 298.15 K, all of the following substances have a standard free energy of formation of zero EXCEPT ____. a) Br2(l) b) I2(s) c) S8(s) d) Cl2(g) e) Hg(g)
1.18
The standard free energy change for a chemical reaction is +21.9 kJ/mole. What is the equilibrium constant for the reaction at 87 The standard free energy change for a chemical reaction is +21.9 kJ/mole. What is the equilibrium constant for the reaction at 87
Explanation / Answer
1.16] e is the answer
REASON : standard stste of Hg is liquid but its given Hg(g) and substance has zero free energy of formation only for standard state
1.18] free energy change delta G = -RTlnKc
where Kc is the equilibrium constant
so susbtitiuting values given T = 87 C =360 K
21900 =- 8.314*360 ln Kc
Kc =6.642*10^(-4) ANS
1.19] Kc = 6.642*10^(-4)
1.20] given reaction CCl4(g) ------> CCl4(l)
CCl4(g) CCl4(l)
/H (kJ/mol-rxn) -96 -128.4
S (J/Kmolrxn) 309.9 214.4
/ G (kj/molrxn) -53.6 -57.6
use delta G = delta H - T* delta S where T is temp of condensation
delta H = H of product - H of reactant = -128.4 -[-96] =-32.4 kJ = -32400 J/mol
delta G = G of product - G of reactant= -57.6 -[-53.6] = -4 kJ = -4000 J/mol
delta S= S of product - S of reactant = 214.4- 309.9 =-95.5 J/ mol
so delta G = delta H - T* delta S
-4000 = -32400 - T*(-95.5)
gives T = 297.38 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.