Assume that the following reaction is carried out with a 1 :1.5 mole ratio of th
ID: 833755 • Letter: A
Question
Assume that the following reaction is carried out with a 1 :1.5 mole ratio of the aldehyde and the NaBH4 and that the NaBH4 solution has a concentration of 1.5 moles/liter. [To receive full credit you must show your calculations] If you use 2 mL of the 1.5 M NaBH4 solution, how many mmol of the aldehyde will you need for a 1 : 1.5 mole ratio of aldehyde to NaBH4? Calculate how many milligrams of aldehyde will be used. If 270 mg of the product alkene (180 g/mol) is obtained, what is the % yield of the reaction?Explanation / Answer
(A) nNaBH4 = MV = 1.5 * (2/1000) = 3 * 10-3 mol
=> naldehyde / nNaBH4 = 1/1.5
=> naldehyde = 3 * 10-3 /1.5 = 2 * 10-3 mol
(B)Assuming aldehyde => methyl aldehyde(H3C- COH), Molecular Weight ,MW= 44
naldehyde = W / MW
2 * 10-3 = W / 44
=> W = 88 * 10-3 gm = 88 milligram
(D) nalkene = 0.27 / 180 = 1.5 x 10-3 mol
Yield = nalkene / naldehyde = 2/1.5 = 4/3
% yield = 133.33 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.