Good afternoon, please show steps in solving the following problems with their s
ID: 834513 • Letter: G
Question
Good afternoon, please show steps in solving the following problems with their solutions. Thank you for this consideration.
What volume of an 18.0M H2SO4 solution is needed so that you have 3.14 moles of solute present?
What is the molarity of a solution made by dissolving 20.0g of NaOH in 350mL of solution?
How many grams of NaCl are contained in 100 mL of a 0.20M solution?
Ethylene glycol, C2H6O2 is used as an antifreeze in cars. If a mechanic adds 6.5kg of ethylene gylcol to the system then fills it with water to 150L what is the molarity of the solution?
Explanation / Answer
1) molarity = moles of H2SO4/volume of solution in litres
thus, volume of solution in litres = moles of H2SO4/molarity = 3.14/18 = 0.174 litres
2) molar mass of NaOh = 40 g/mole
thus, moles of 20 g NaOH = 20/40 = 0.5 moles
thus, molarity = moles of NaOh /volume of solution in litres = 0.5/0.35 = 1.429 M
3) moles of NaCl = molarity*volume of solution in litres = 0.2*0.1 = 0.02
now, molar mass of NaCl = 58.5 g/mole
thus, mass of NaCl in grams = 0.02*58.5 = 1.17 g
4) molar mass of ethylene glycol = 62 g/mole
now, moles of ethylene glycol in 6500 g of it = 6500/62 = 104.84
thus, molarity of ethylene glycol solution = moles of ethylene glycol/volume of solution in litres = 104.84/150
= 0.6989 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.