At 25 oC, oxygen gas collected over water at a total pressure of 758 torr had a
ID: 835817 • Letter: A
Question
At 25 oC, oxygen gas collected over water at a total pressure of 758 torr had a concentration of 0.0393 g/L. What would its concentration be if its partial pressure over water were 803 torr? (Vapor pressure of water at 25 oC is 23.8 torr)?
A) 0.0360 g/L
B) 0.0743 g/L
C) 0.0680 g/L
D) 0.0500 g/L
E) 0.0430 g/L
A solution of magnesium nitrate was prepared by dissolving 25.0 g of Mg(NO3)2 in exactly 500. g of water. What is the expected vapor pressure of this solution at 80 oC?
(Vapor pressure of water at 80 oC is 355 torr)
A) 349 torr
B) 372 torr
C) 355 torr
D) 16.9 torr
E) 364 torr
i know the answer but how ?
Explanation / Answer
MOLES OF MG[NO3]2 = 25/148.3 = 0.168 MOLES
SO MOLES OF WATER = 500/18 = 27.77 MOLES
MOLE FRACTION OG MG[NO3]2 = 6.01*10^-3
SO ACCORDING TO RELATIVE LOWERING BY COLLIGATIVE PROPERTIES
P*-P/P* = MOLE FRACTION OF MG[NO3]2
= 23.8-P/23.8 = 6.01*10^-3
= P= 23.65 TORR
VAPOUR PRESSURE OF MG[NO3]2 AT 25* IS 23.65 TORR
SO NOW AT 80 *C VAPOUR PRESSURE OF VAPOUR = 355 TORR
P* NOW BECOME = 355 TORR
AND THE MOLEFRACTION OF MG[NO3]2 REMAINS THE SAME AS = 6.01*10^-3
SO
AGAIN APPLYING
P*-P/P* = 6.01*10^-3
= 355-P/355 = 6.01*10^-3
= P= 352.86 TORR
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.