A sample of 5.58g of Mg(OH)2 is added to 25.4mL of 0.200 M HNO3. Part A Write th
ID: 837676 • Letter: A
Question
A sample of 5.58g of Mg(OH)2 is added to 25.4mL of 0.200 M HNO3.
Part A
Write the chemical equation for the reaction that occurs.
Express your answer as a balanced chemical equation. Identify all of the phases in your answer.
Part B
Which is the limiting reactant in the reaction?
Express your answer as a chemical formula
Part C
How many moles of Mg(OH)2 are present after the reaction is complete?
Part D
How many moles of HNO3 are present after the reaction is complete?
Part E
How many moles of Mg(NO3)2 are present after the reaction is complete?
Explanation / Answer
the balanced reaction is
2HN03 (l) + Mg(0H)2 (s) ----> Mg(N03)2 (s) + 2H20 (l)
given 5.58 g of Mg(0H)2
moles of Mg(0H)2 = 5.58 / 58
moles of Mg(OH)2 =0.0962
moles of HN03 = 25.4 x 0.2 /1000
moles of HN03 = 0.00508
from the reaction
moles of Mg(OH)2 required = moles of (HN03)/2
moles of Mg(0H)2 required = 0.00508 /2
moles of Mg(OH)2 required = 0.00254
so here
Mg(OH)2 is excess and HN03 is the limiting reagent
C) moles of Mg(OH)2 present = 0.0962 - 0.00254
moles of Mg(0H)2 present = 0.09366
D) as HN03 is the limiting reagent
moles of HN03 present = zero
E) moles of Mg( N03)2 = moles of Mg(OH)2 reacted
so
moles of Mg(NO3)2 present = 0.00254
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.