The reaction of methane and water is a way to prepare hydrogen according to the
ID: 838131 • Letter: T
Question
The reaction of methane and water is a way to prepare hydrogen according to the equation:
CH4(g)+H2O(l)-->CO2(g)+H2(g) If 995g of CH4 reacts with 2510g of water:
a) identify the limiting reagent in the reaction
b) how many moles of reactants (CH4(g)&H20(l)) and products (CO2(g)&H2(g)) are there when the reaction is finished?
c) if only 228g of H2 are produced, what is the % yield of the gas?
Also i dont understand how to find the inital change and final for each part
CH4(g) + H2O --> CO2(g) + H2 (g)
Initial:
Change:
Final:
Explanation / Answer
Balanced reaction is given by CH4 +2H2O - CO2 + 4H2
moles of CH4 = 995/16 = 62.1875 moles of H2O = 2510/18 = 139.45
1 mol Ch4 reacts with 2 mol H2O 62.1875 reacts with 124.375 mol of water
Since water is in excess CH4 IS LIMITING REAGANT
When reaction is finished Ch4 is consumed completely
Moles of water left = 139.45 - 124.375 = 15.075
Moles of CO2 = 62.1875
Moles of H2 = 248.75
grams of H2 produced theoretically = 497.5 gm actual yield = 228 gm
% yield = 228/497.5 x 100 = 45.829%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.