How many grams of Na2CO3 are needed to prepare 25.0 ml of a 2.00% (m/v) Na2CO3 H
ID: 838913 • Letter: H
Question
How many grams of Na2CO3 are needed to prepare 25.0 ml of a 2.00% (m/v) Na2CO3 How would you prepare? What is the pH, the pOH of a solution whose [OH-] is 3.0 times 10-8 M? Is this solution acidic, basic or neutral? If the equilibrium constant (K) is 3.4 times 10-2 M calculate the [H'] if the [H2SO4] = .008 M, and the [SO42] = .06 M. Diprotic nature of sulfuric acid included. H2SO4(aq) rightarrow 2 H+(aq) + SO42-(aq) Using Bromsted-Lowry provide label the acid, base, conjugate acid and conjugate base as well as indicate the direction of the equilibrium (5) H2S (aq) + H2O (I) HS- (aq) + H3O+ (aq)Explanation / Answer
Q6) [OH-] = 3*10^(-8)
pOH = -log[OH-] = 8 - log(3) = 7.522
Since we know that pH + pOH = 14, hence pOH = 14 -7.522 = 6.478
Since pH<7, hence solution is acidic in nature
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.