The Haber-Bosch process is a very important industrial process. In the Haber-Bos
ID: 839857 • Letter: T
Question
The Haber-Bosch process is a very important industrial process. In the Haber-Bosch process, hydrogen gas reacts with nitrogen gas to produce ammonia according to the equation 3H2(g)+N2(g)--------=2NH3(g)
1.40g H2 is allowed to react with 10.3g N2, producing 2.28g NH3.
Part A
What is the theoretical yield for this reaction under the given conditions?
What is the percent yield for this reaction under the given conditions?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Moles of H2= Mass/mol wt=1.40/2=0.70mol
Moles of N2=10.3/28=0.368 mol
A. 1 mol N2 requires 3mol H2
Thus moles of H2 required=0.368*3=1.104 mol
As mol of H2 req > moles of H2 present
H2 is limiting reagent.
Thus theoritical yeild of NH3=(2/3)*moles of H2
=(2/3)*0.70=0.467 mol
Theoritical yeild= 0.467*17
=7.93 g
b. Percent yeild= (Actual yeild/theoritical yeild)*100
=(2.28/7.93)*100
=28.7 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.