The physical fitness of athletes is measured by \"VO2max,\" which is the maximum
ID: 840244 • Letter: T
Question
The physical fitness of athletes is measured by "VO2max," which is the maximum volume of oxygen consumed by an individual during incremental exercise (for example, on a treadmill). An average male has a VO2max of 45 mL O2/kg body mass/min, but a world-class male athlete can have a VO2max reading of 88.0 mL O2/kg body mass/min.
A.
Calculate the volume of oxygen, in mL, consumed in 1 hr by an average man who weighs 185lbs and has a VO2max reading of 47.3mL O2/kg body mass/min.
B.
If this man lost 21lbs , exercised, and increased his VO2max to 65.2mL O2/kg body mass/min, how many mL of oxygen would he consume in 1 hr?
Explanation / Answer
(A) VO2max = 47.3 mL/kg/min
Mass m = 185 lbs = 185 x 0.453592 = 83.9145 kg
Time t = 1 hr = 60 min
Volume of O2 = VO2max x m x t
= 47.3 x 83.9145 x 60
= 2.38 x 10^5 mL = 2.38 x 105 mL
(B) VO2max = 65.2 mL/kg/min
Mass m = 185 - 21 = 164 lbs
= 164 x 0.453592 = 74.4429 kg
Time t = 1 hr = 60 min
Volume of O2 = VO2max x m x t
= 65.2 x 74.4429 x 60
= 2.91 x 10^5 mL = 2.91 x 105 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.