What is the molarity of a solution made by dissolving 446.3 g of sucrose (C12H22
ID: 840375 • Letter: W
Question
What is the molarity of a solution made by dissolving 446.3 g of sucrose (C12H22O11) up to 1.35 L of water?
What is the molarity of a solution made by mixing 185.1 ml of 1.5 M NaCl with 389.9 ml of 4.3 M NaCl?
What amount (ml) of 9.3 M stock solution must be diluted to make 275.2 ml of 2.3 M solution?
Calculate the volume (ml) of a 0.175 M CuSO4 solution that would react with 6.6 g of zinc?
A 283.2 ml sample of solution contains 20.7 g of CaCl2. Calculate the molar concentration of calcium ion in this solution?
A 367.6 ml sample of solution contains 25 g of CaCl2 Calculate the molar concentration of chloride ion in this solution?
I am so lost with this whole chapter I keep mixing up formulas and cant seem to understand anything.
Explanation / Answer
Molarity (M) = moles of solute/ liters of solution
Molar mass of sucrose = 12(12) + 22(1) + 11 (16) = 342 g/mol
446.3g sucrose/ 342 = 1.30 mol sucrose
Molarity = 1.30/1.35 = 0.97 M
Molarity of new soln = 3.4 M
0.1851 L x 1.5 mol/L = 0.27765 mol
0.3899 L x 4.3 mol/L = 1.67657 mol
Total moles = 1.95
Molarity of new soln = 1.95mol/0.575L = 3.4 M
M1V1 =M2V2
(9.3M) V1 = (2.3M)(275.2mL)
V1 = 68.06 mL
6.6g Zn/65.38gmol-1 = 0.10 mol Zn
So for the copper sulfate this needs to be true: (0.175M)V = 0.10 mol
Volume in mL = 576.85 mL is needed
Molar mass of CaCl2 = 111.7 g/mol
Moles of CaCl2 = 20.7/111.7 = 0.185 mol
1 mol Ca per mol calcium chloride so
Molarity = 0.185 mol/0.2832 L = 0.654 M
Molar mass of CaCl2 = 111.7 g/mol
Moles of CaCl2 = 25/111.7 = 0.224 mol
2 mol Cl per mol calcium chloride so
Molarity = 0.448 mol/0.3676 L = 1.22 M
Good luck, let me know if you need a more detailed explanation.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.