50.00 mL of 0.1500 M NaNO 3 (aq) was added to a sample containing solid gallium.
ID: 844104 • Letter: 5
Question
50.00 mL of 0.1500 M NaNO3 (aq) was added to a sample containing solid gallium. Nitrate oxidized Ga (s) to Ga3+ (aq). The resulting nitrous acid was titrated to the equivalence point with 27.82 mL of 0.1000 M NaOH (aq). Determine the mass of Ga (s) in the sample.
NO3- (aq) + 3 H+ (aq) + 2 e- --> HNO2 (aq) + H2O Eo = 0.940 V
Ga3+ (aq) + 3 e- --> Ga (s) Eo = -0.549 V
HNO2 (aq) <---> H+ (aq) + NO2- (aq) Eo = 7.1 x 10-4 V
Explanation / Answer
2 Ga + 3 NO3- + 9 H+ => 2 Ga3+ + 3 HNO2 + 3 H2O
HNO2 + NaOH => NaNO2 + H2O
Moles of HNO2 = moles of NaOH = volume x concentration of NaOH
= 27.82/1000 x 0.100 = 0.002782 mol
Moles of Ga = 2/3 x moles of HNO2
= 2/3 x 0.002782 = 0.0018547 mol
Mass of Ga = moles x molar mass of Ga
= 0.0018547 x 69.72
= 0.129 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.