1.Propane, C 3 H 8 , is a component of natural gas. What is the molar mass of pr
ID: 844559 • Letter: 1
Question
1.Propane, C3H8, is a component of natural gas. What is the molar mass of propane?
How many grams of carbon are in 30. kg of propane?
3. What volume of hydrogen gas is required to produce 2.1 mL of hydrogen bromide gas? (molecular formula: HBr
4.A spaceship's maneuvering engine burns hydrogen and oxygen. Hydrogen is to be delivered to this engine at 1.1 atm pressure and 1500 L is required for a planned maneuver. What pressure must the holding tank be charged with if its volume is 26 L? Assume constant temperature.
5. How many moles of helium are needed to fill a balloon of volume 75 L at 22
Explanation / Answer
1. molar mass = 44 amu
2. mass of C / mass of H = 36 / 8
and total mass = 30 kg
mass of C + mass of H(8/36 * mass of C) = 30*1000g
:. 44 / 36 * mass of C = 30000
:. mass of C = 24545.45 g
3. 2.1 / 2 = 1.05
4. P1 * V1 = P2 * V2
1.1 * 1500 = P2 * 26
:. P2 = 63.46 atm
5. P*V = nRT
1 * 75 = n * 0.0821 * 295
:. n = 3.0966 moles
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.