Determination of K C for the reaction: Fe 3+ (aq) + SCN - (aq) --> [Fe (SCN)] 2+
ID: 846563 • Letter: D
Question
Determination of KC for the reaction: Fe3+ (aq) + SCN- (aq) --> [Fe (SCN)] 2+ (aq)
using the average value for KC and the concentrations provided for the reactants, determine the absobance expected when 16.00 mL of Fe3+ (aq) is reacted with 10 mL of SCN (aq) and measured in a 1.00 cm cuvette with 2200 L/(mol.cm) molar absorptivity(E) for [Fe (SCN)]2+ at a wavelength of 447nm. (hint: need to solve quadratic equation and use beer`s law to solve absorbance)
average value of KC = 1.07 x 103
concentration of Fe3+ = 0.00111 mol/L
concentration of SCN = 0.00111 mol/L
beer`s law is A= E.b.c
E= 2200 L/(mol.cm) b= 1.00cm
Explanation / Answer
Determination of KC for the reaction: Fe3+ (aq) + SCN- (aq) --> [Fe (SCN)] 2+ (aq)
using the average value for KC and the concentrations provided for the reactants, determine the absobance expected when 16.00 mL of Fe3+ (aq) is reacted with 10 mL of SCN (aq) and measured in a 1.00 cm cuvette with 2200 L/(mol.cm) molar absorptivity(E) for [Fe (SCN)]2+ at a wavelength of 447nm. (hint: need to solve quadratic equation and use beer`s law to solve absorbance)
average value of KC = 1.07 x 103
concentration of Fe3+ = 0.00111 mol/L
concentration of SCN = 0.00111 mol/L
beer`s law is A= E.b.c
E= 2200 L/(mol.cm) b= 1.00cm
-------------------------------------------------------------
ANS
moles of Fe3+=volume*molarity= 0.00111 mol/L*0.016L=0.00001776moles
moles of SCN=volume*molarity= 0.00111 mol/L*0.01L=0.0000111moles
molarity after mixing two solution
[Fe3+]=0.00001776moles/0.026L=0.000683M
[SCN]=0.0000111moles/0.026L=0.000427M
since SCN is limiting reagent the effective initial concentrations are
[Fe3+]=[SCN]=0.000427M
kc=1.07 x 103=[Fe (SCN)] 2+]/{[Fe3+][SCN]}
Fe3+ (aq) + SCN- (aq) --> [Fe (SCN)] 2+ (aq)
0.000427........0.000427
-x.........................-x.......................+x
0.000427-x.......0.000427-x....................x
kc=1070=[Fe (SCN)] 2+]/{[Fe3+][SCN]}=x/{(0.000427-x)(0.000427-x)}
{1070{(0.000427)2 -2x(0.000427)+x2}=x
x2-1.000854x+0.0001951=0
x=c=[SCN]=0.000195M equillibrium concentration of SCN
A= E.b.c
E= 2200 L/(mol.cm)
b= 1.00cm
so A=2200 L/(mol.cm)*1.00cm*0.000195moles/L
A=0.429 (ANS)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.