A solution of an unknown acid was prepared by dissolving 4.168 g of solid in eno
ID: 847973 • Letter: A
Question
A solution of an unknown acid was prepared by dissolving 4.168 g of solid in enough DI water to make 500.0 mL of solution. It takes 23.42 mL of 0.1678 M NaOH solution to neutralize 10.00 mL of the unknown acid solution.
A- Assuming that the acid is monoprotic. What is the concentration of the acid? what is the molar mass of the acid? ( hint: First calculate the total moles in 500 mL flask. The full 500 mL of solution was NOT titrated)
B- Now, assume that the acid is diporotic. What is the concentration of the acid? what is the molar mass of the acid?
Explanation / Answer
N1V1=N2V2
23.42*0.1678=N2*10.00
23.42*0.1678/10.00 =N2
N2== 0.3929876
if monoprotic M2=N2= 0.3929876 mol/l
total no of moles in solution= 0.3929876*0.5== 0.1964938 moles
so, molar mass= 4.168/0.1964938== 21.2118652 gm/mol
b.
if diprotic M2=N2/2=0.1964938 mol/l
total no of moles in solution= 0.1964938*0.5== 0.0982469 moles
so, molar mass= 4.168/0.0982469 = 42.4237304 gm/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.