Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Aluminum reacts with oxygen to produce aluminum oxide. 4Al(s) + 3O2(g) rightarro

ID: 849090 • Letter: A

Question

Aluminum reacts with oxygen to produce aluminum oxide. 4Al(s) + 3O2(g) rightarrow 2Al2O3(s) A mixture of 82.49 g of aluminum (M = 26.98 g/mol) and 117.65 g of oxygen (M = 32.00 g/mol) is allowed to react. What mass of aluminum oxide (M = 101.96 g/mol) can be formed? The reaction of 61.3 g of cl2 (M = 70.9 g/mol) with excess PCl3 formed 119.3 g of PCl5 (M = 208.2 g/mol). What is the percent yield for this reaction? PCl3(g) + Cl2(g) rightarrow PCl5(g) Lithium hydroxide is used in alkaline batteries. What is the molarity of a solution prepared by dissolving 35.804 g of LiOH in enough water to give a final volume of 750. mL? How many milliliters of a 0.266 M LiNO3 solution are required to make 150.0 mL of 0.075 M LiNO3 solution? Automobile batteries use 3.0 M H2SO4 as an electrolyte. I low many liters (L) of 1 .20 M NaOH solution will be needed to neutralize 225 mL of battery acid? What is the molarity of a Ba(OH)2(aq) solution if 23.55 mLof that Ba(OH)2(aq) solution require

Explanation / Answer

Q#1

4Al + 3O2 --> 2Al2O3

108g/mole(Al) ) 96g/mole(O2)--->204g/mole(Al2O3) Al is limiting reagent divide by 1.3093

82.49g/mole(Al) ) 73.32g/mole(O2)--->155.81g/mole(Al2O3)

mass of Al2O3 formed=155.81g/mole(Al2O3)

Q#2

   PCl3 + Cl2 ---> PCl5

137.2g(PCl3)+ 71g(Cl2) ---->208.2g(PCl5) divide all by 1.1582

118.46g(PCl3)+ 61.3g(Cl2) ---->179.76g(PCl5)

product formed=119.3g

%age yield=actual/theoratical*100=119.3/179.76*100=66.37%

Q#3

mass=35.804g LiOH

Moles=mass/molar mass=35.804g/24g/mole=1.492moles

Volume=0.75L

Molarity=moles/Volume=1.492moles/0.750L=1.989M

Q#4

V1=?mL

M1=0.266M

M2=0.075M

V2=150mL

V1=M2*V2/V1=0.075M*150mL/0.266M=42.293mL

Q#5

Molarity of battery acid=3.0M

N1=6.0M

V1=225mL=0.225L

N2=1.2M

V2=?L

N1*V1/N2=V2

V2=6.0M*0.225L/1.2M=1.125L NaOH is required

Q#6

Moles of HCl=32.29mL*0.3428moles/L=11.07mmoles

since Ba(OH)2 and reacts 2:1)

moles of Ba(OH)2=11.07/2=5.53mmoles

Molarity=moles/volume=5.53mmoles/23.55mL=0.235M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote