A gas containing 80% CH4 and 20% He is sent through a quartz diffusion tube (see
ID: 850593 • Letter: A
Question
A gas containing 80% CH4 and 20% He is sent through a quartz diffusion tube (see FigureP4.1.8) to recover the helium. Twenty percent by weight of the original gas is recovered, and its composition is 50% He. Calculate the composition of the waste gas if 100 kg moles of gas are processed per minute. A gas containing 80% CH4 and 20% He is sent through a quartz diffusion tube (see FigureP4.1.8) to recover the helium. Twenty percent by weight of the original gas is recovered, and its composition is 50% He. Calculate the composition of the waste gas if 100 kg moles of gas are processed per minute.Explanation / Answer
toatal flow rate= 100kg/min
mass of CH4 in gas= 80
mass of He in gas= 20
in recovered gas 20% is there of gas coming in so flow rate of recovered gas= 0.2*100=20kg/min
and 50% of recovered gas is He= 0.5*20= 10kg/min
so waste gas composition
waste gas flow rate = 100-20=80kg/min
He in waste gas= 20-10=10kg/min
and CH4 in it= 80-10=70kg/min
% He= 10*100/80
%Ch4= 70*100/80
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.