The ee of a mixture is 99%. The percent of the enantiomer in excess in the mixtu
ID: 851074 • Letter: T
Question
The ee of a mixture is 99%. The percent of the enantiomer in excess in the mixture is: 5% 99% 99.5% 48.5% 2.5% The ee of a mixture is 30%. The percent of the enantiomer not in excess is: 35.5% 70% 34.5% 17.5% 65.5% 1.00 g of an enantiomer was dissolved in 50.0 mL of acetone and analyzed by a polarimeter. (1 = 1.00cm). The observed rotation was +16.1degree. The enantiomer is optically inactive an / isomer a d isomer a meso a (-) isomer Calculate the specific rotation of the compound in Question 31. +8.03 Times103 8.03 Times 103 +8.03 Times 103 +8.03 Times 102 -8.03 Times 102Explanation / Answer
29) ee = percent of enantiomer in excess - percent of enantiomer not in excess
ee = E1 - E2
so
99 = E1 - E2
but we know that
percent of enantiomer in excess + percent of enantiomer not in excess = 100
so
E1 + E2 = 100
and we got
E1- E2 = 99
solving both we get
E1 = 99.5 and E2 = 0.5
so
the percent of enantiomer in excess is 99.5
so the answer is option C
30 )
ee = percent of enantiomer in excess - percent of enantiomer not in excess
ee = E1 - E2
so
30= E1 - E2
but we know that
percent of enantiomer in excess + percent of enantiomer not in excess = 100
so
E1 + E2 = 100
and we got
E1- E2 = 30
solving both we get
E1 = 65 and E2 = 35
so
the percent of enantiomer not in excess is 35
31)
+ indicates d isomer and - indicates l isomer
so the answer is C) a d isomer
32)
for a solution conc c should be in g/100 ml
conc c = mass / volume
c = 1 / 50
c = 0.02 g/ ml
c= 2 g/100 ml
path lenght l should in deci meters
specific rotation = 100a / cl
specific rotation = +16.1 x 100/ 2 x 0.1
specific rotation= +8.05 x 103
so the answe is option A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.