The generic metal hydroxide M(OH)2 has K sp = 6.2510^ -18 . ( In this particular
ID: 852001 • Letter: T
Question
The generic metal hydroxide M(OH)2 has Ksp = 6.2510^-18. ( In this particular problem, because of the magnitude of the Ksp and the stoichiometry of the compound, the contribution of OH? from water can be ignored. However, this may not always be the case.)
Part A
What is the solubility of M(OH)2 in a 0.202 M solution of M(NO3)2?
Express your answer with the appropriate units.
NEXT Part
1.Calculate the molar solubility of Ni(OH)2 when buffered at pH=8.0.
Express your answer using one significant figure.
2.
Calculate the molar solubility of Ni(OH)2 when buffered at pH = 10.2.
Express your answer using one significant figure.
3.
Calculate the molar solubility of Ni(OH)2 when buffered at pH = 12.2.
Express your answer using one significant figure.
Explanation / Answer
Ksp = [M+2][OH-]^2 = 5.05x10^-18
Let the solubility of M(OH)2 be X mole/L
[M^+2] = X
[OH-] = 2X
Ksp = X*2X*2X = 4X^3 = 5.05x10^-18
X = 1.08x10^-6
Solubility of M(OH)2 in water = 1.08x10^-6 mole/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.