At some temperature, K = 337 for the gas phase reaction What is the concentratio
ID: 852266 • Letter: A
Question
At some temperature, K = 337 for the gas phase reaction
What is the concentration of HF in an equilibrium mixture established by adding 2.35 mol each of H2 and F2 to a 1.00 L container at this temperature?
[HF] = 4.31 (correct)
What would be the equilibrium concentration of HF if 2.54 mol HF were removed from the above equilibrium mixture?
So for this, I made a reaction table. Top row is initial values, middle is change, bottom row is final. This gave me final concentrations. I then set up a K equation.
I got the initial H_2 and F_2 values by using the equation for K, with [HF]=4.31.
K=[HF]^2/[H_2][F_2]
K=(1.27+2x)^2 / (.113-x)^2
solved for x, and got .0416, which then led me to [HF]=1.27+.0416=1.31, which was wrong.
Can someone please explain where I went wrong with this?
Explanation / Answer
intailly [HF] value is wrong not 4.31 it's 43.14..
while next calucalating x value it's 0.039 not 0.0416 for [HF}= 4.31
337= [HF]^2/[2.35}*[2.35]
[HF] =43.14
337 = (1.27+2x)^2/(0.113-x)^2
x= 0.039
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.