Given standard enthalpy of reaction equation, and standard Gibbs energy of react
ID: 852629 • Letter: G
Question
Given standard enthalpy of reaction equation, and standard Gibbs energy of reaction at 300.0 K, calculate Standard Gibbs energy of reaction at 500.0 K (picture attached)
Given answer: -274 kJ/mol rxn
PLEASE SHOW WORK
Explanation / Answer
Delta H at 300 K = -0.4 x 300 - 60 = -180 KJ/mol
Delta G = -250 KJ/mol
Delta G = delta H - T x delta S
=> -250 = -180 - 300 x delta S
=> delta S = 0.2333333 KJ/mol K = 233.33 J/mol K
Assume delta S to be constant
delta G at 500 K = delta H at 500 K - T x delta S
=> delta H (500 K) = -0.4 x 500 - 60 = -260 KJ/mol
delta G = -260 - 500 x 0.233333 = -376.7 KJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.