A student decomposed 3.67g of copper (II) hydroxide into copper (II) oxide. How
ID: 852747 • Letter: A
Question
A student decomposed 3.67g of copper (II) hydroxide into copper (II) oxide. How many mL of 3M H2SO4 is need to react with all the copper (II) oxide?
( Answer should be in decimal form to 2 decimal places)
Using the information from the orevious question, how much copper (II) sulfate, in grams, are prodcued?
( Answer in decimal form to one decimal place.)
Using the amount of copper (II) sulfate produced, in previous question, how much copper (in grams) is produced if excess zinc is used?
( Answer in decimal form to two decimal places)
Explanation / Answer
The quantity of 3M H2SO4 required to react with CuO = 12.533mL
The quantity of CuSO4 formed= 6.0012 gms
The copper produced by treating with Zinc = 2.38gms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.