The total amount of the leaked phenol 15.7 tons . Most of the phenol was leaked
ID: 853436 • Letter: T
Question
The total amount of the leaked phenol 15.7 tons . Most of the phenol was leaked into the soil. And the concentration in the soil is 1000 mg/kg. The soil environmental standards in industrial areas is 20 mg/kg. We handle all within two years from baseline soil . The specific gravity of the soil is only 1.8 g/cm3.
<Q1> Phenol- contaminated soil to a batch reactor , CSTR, attempts to process using the reactor of the PFR type. The reaction rate constant rA=kcA.
How much the volume of each of reactor is?(-rA = 0.1/day)
<Q2> How can we reduce the volume of reactor? we want to logical explanation...
PLEASE HELP ME...
Explanation / Answer
<Q1>
Batch Reactor Volume
t = 2 years = 715 days
XA = 0.1 - 0.02 / 0.1 = 0.8
NA0 = 15.7 * 907.185 * 1000 / 1.8 = 7.9 m3
Now,
V = NA0 XA / t (-rA) = 7.9 * 0.8 / 715 * 0.1 = 0.088 m3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.