Organic hydrogenation reactions, in which H2 and an unsaturated organic compound
ID: 853543 • Letter: O
Question
Organic hydrogenation reactions, in which H2 and an unsaturated organic compound combine, are used in the food, fuel, and polymer industries. In the simplest case, ethene (C2H4) and H2 form ethane (C2H6). If 150. kJ is given off per mole of C2H4 reacting, how much heat is released when 14.6 kg of C2H6 forms? 78214 kJ Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry 3 out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error.Explanation / Answer
Answer: 73000 kJ
no.of moles = 14.6*1000/(28+6) =468.67 moles
Total heat released = 150*468.67 =73000kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.