The Solvay process is used for the manufacture baking soda, NaHCO 3 . In the pro
ID: 854413 • Letter: T
Question
The Solvay process is used for the manufacture baking soda, NaHCO3. In the process, CO2, NH3, H20, and NaCL react to produce baking soda. If 25.0 L CO2 and 20.0 L NH3 react at STP, with excess water and sodium chloride, what is the limiting reactant? Calculate the mass of baking soda produced.
CO2(g) + NH3(g) + H2O(l) + NaCL (s) --> NaHCO3(s) + NH4CL(aq)
If someone can please help me I'm totally stuck. If you decide to answer this by posting a picture please have the picture be non blurry so I can understand. Chemistry is NOT my thing!!!
Explanation / Answer
.
CO2(g) + NH3(g) + H2O(l) + NaCL (s) --> NaHCO3(s) + NH4CL(aq
At STP 22.4 L of any gas weighs 1 mole
So , 25.0 L of CO2 = (1mole Co2 / 22.4 L Co2) * 25.0 L CO2 = 1.12 mole CO2
So , 20.0 L of NH3 = (1mole NH3 / 22.4 L NH3 ) * 20.0 L NH3 = 0.893 mole NH3
As per reaction 1 mole CO2 needs 1 mole NH3 to react
Hence 1.12 mole CO2 will also need 1.12 moles of NH3 but we have only 0.893 moles NH3 which are less than required ,
so NH3 is limiting reactant and used up completely to form 0.893 moles NaHCO3
moles of NaHCO3 formed = 0.893 moles
grams of NaHCo3 = moles NaHCO3 * molar mass NaHCO3
= 0.893 * 84.00
= 75.012 g (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.