10. Consider four 100.0-g samples of water, each in a separate beaker at 25.0 de
ID: 855371 • Letter: 1
Question
10. Consider four 100.0-g samples of water, each in a separate beaker at 25.0 degree C. Into each beaker you drop 10.0 g of a different metal that has been heated to 95.0 degree C. Assuming no heat loss to the surroundings, which water sample will have the lowest final temperature? (A) the water to which you have added aluminum (s = 0.89 J/degree.g) (B) the water to which you have added iron (s = 0.45 J/degree.g) (C) the water to which you have added copper (s = 0.20 J/degree.g) (D) the water to which you have added lead (s = 0.14 J/degreeC.g)Explanation / Answer
10 x s x (T-95) = 100 x 4.184 x (20-T)
a. s = 0.89 solving we get T= 21.57
b. s= 0.45, solving we get T= 20.79
thus we conclude lower the heat capacity lower will be the final temperature.
lead is the answer
D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.