When methanol, CH3OH, is burned in the presence of oxygen gas, O2, a large amoun
ID: 856024 • Letter: W
Question
When methanol, CH3OH, is burned in the presence of oxygen gas, O2, a large amount of heat energy is released, as shown in the combustion reaction below.
The amount of energy released by burning a fuel source, measured in energy per mass, is called the fuel value. If all the energy obtained from burning 1.23 pounds of ethane (fuel value is 11.36 kcal/g) is used to heat 128.0 kg of water at an initial temperature of 20.2 C, what is the final temperature?
When methanol, CH3OH, is burned in the presence of oxygen gas, O2, a large amount of heat energy is released, as shown in the combustion reaction below. Based on the balanced thermochemical reaction above, how much heat is produced when 27.6 g of methanol react with 42.8 g of oxygen?Explanation / Answer
32 grams of methanol react with --------------------------48 grams of oxygen
27.6 grasm of methanol react with---------------------------------?
= 27.6*48/32
= 41.4 grams of oxygen
limiting reagent is methanol
the amount of oxygen left = 42.8-41.4 = 1.4 grams of oxygen
32 grams of methanol gives ---------------------------------764 kj of energy
27.6 grams of metahnol ------------------------------------------------?
= 27.6*764/32
=658.95 kj of energy is released
limiting reagent is methanol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.