Canada Nepal .Nepa North Seattle Comm h Home I Log in Wile P Masteringengineerin
ID: 858338 • Letter: C
Question
Canada Nepal .Nepa North Seattle Comm h Home I Log in Wile P Masteringengineerin 3 Log in to canvas the homework. wiley PLUS: My Mllevellus I Help I Contact us Laa Jespersen, Chemistry, 6e General chemistry-New Edition (6th) (Chemistry 139 and Chemistry 1 Assignment Gradebook nt PRINTER VERSION BACK NEXT tration- MOLE FRACTION TO2/s01. A 8.24 kg solution of benzene and tetrahydrofuran contains 1720 ml of c6He, calculate the mole fraction of benzene in the Molar Mass (g/mol) solution C6H6 78.12 c4Hao 72.12 Density (kg/m C6H6 878.6 C4Heo 889.2 Name/Formula benzene The number of significant digits is set to 3; the tolerance is +/-2% Question Attempts: o of 1 used SAVEPOR LATER SUBMIT ANSWER Copyright o 2000-2014 by John Wiley & Sons, I or related companies. All rights reserved.Explanation / Answer
tetrahydrofuran mass = 72gm /mol
benzene mass = 78 gm/mol
wt of benzene in given solvent = 1720*878.6*10-6 kg
= 1.51kg
wt of hydrofuran = 8.24-1.51=6.73kg
no. of moles of benzene = 1510/78 = 19.36
no.of moles of hydrofuran = 6730/72 = 93.47
molefraction of benzene = no of moles of benzene/total no of moles
= 19.36/(19.36+93.47)
= 0.1716
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.