A compound is found to contain 31.14 % sulfur and 68.83 % chlorine by weight. To
ID: 858755 • Letter: A
Question
A compound is found to contain 31.14 % sulfur and 68.83 % chlorine by weight. To answer the question, enter the elements in the order presented above. QUESTION 1: The empirical formula for this compound is QUESTION 2: The molecular weight for this compound is 103.0 g/mol. The molecular formula for this compound is [ A sample of Al weighs 66.3 grams. Will a sample of lig that contains the same number of atoms weigh more or less than 66.3 grams? (more, less): Calculate the mass of a sample of Hg that contains the same number of atoms 1 grams of HgExplanation / Answer
Aluminium molecular weigth = 26.99 g/ mol therefore 66.3 g = 2.45 mol of aluminium. therefore for same of mercury the weight will be more
mercury molecular weight = 200.59 g/mol therefore for 2.45 mol = 491.44 g
emprical formula for S = 31.14% ans Cl = 68.83 % will be in 1:2 ratio of sulphur and chlorine respectively. therefore emprical formula = SCl2
The molecular formula for the molecular weight 103.0 g/mol will be SCl2.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.