Consider the following cell: pb(s) | pb2+ (0.250 m) || ag+ (0.125 m) | ag(s). wr
ID: 859025 • Letter: C
Question
Consider the following cell: pb(s) | pb2+ (0.250 m) || ag+ (0.125 m) | ag(s). write the relevant reduction half-reactions for each half cell, find the correct E0 values, and then calculate Ecell
Then calculate the actual cell potential
then there is a part C:
There is a part C to this problem:
NaCl is added to the silver half-cell to precipitate most of the silver as
AgCl establishing an equilibrium concentration of 0.110 M Cl-. If the
new cell potential (Ecell) 0.423 V, what is the Ksp of AgCl? NOTE: The
is lead half-cell has not changed
Explanation / Answer
anode :
Pb ---> Pb+2 + 2e- ; Eo = -0.126 V
cathode :
Ag+ + e- ---> Ag : Eo = 0.7996 V
Eo cell = EO cathode - Eo anode
Eo cell = 0.7996 + 0.126
Eo cell = 0.9256 V
net reaction is
2Ag+ + Pb ---> 2Ag + Pb+2
here two electrons are transferred
so n =2
according to nernst equation
E = Eo - ( 0.05916 / n ) log Q
E= Eo - ( 0.05916 / n ) log [Pb+2] / [Ag+]^2
so
E = 0.9256 - ( 0.05916 / 2 ) log [ 0.25] / [0.125]^2
E = 0.89
so actual cell potential is 0.89
now
E= Eo - ( 0.05916 / n ) log [Pb+2] / [Ag+]^2
given E= 0.423
so
0.423 = 0.9256 - ( 0.05916 / 2 ) log [0.25] / [Ag+]^2
solving we get
[Ag+] = 1.597 x 10-9
AgCl ---> Ag+ + Cl-
Ksp = [Ag+] [Cl-]
Ksp = 1.597 x 10-9 x 0.11
Ksp = 1.757 x 10-10
so Ksp of AgCl is 1.757 x 10-10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.