12/8/2014 11:00 PM A 6/20 12/5/2014 10:23 PM PrintCalculatorPeriodic Table Grade
ID: 859809 • Letter: 1
Question
12/8/2014 11:00 PM A 6/20 12/5/2014 10:23 PM PrintCalculatorPeriodic Table Gradebook Question 5 of 10 University Science Books presented by Sapling Learning Donald McQuarrie. Peter A. Rock Ethan Gallogly You need to prepare 100.0 mL of a pH-4.00 buffer solution using 0.100 M benzoic acid (pKa 4.20) and 0.180 M sodium benzoate. How much of each solution should be mixed to prepare this buffer? Number mL benzoic acid Number mL sodium benzoate L. sodium benzoate Hint 0 Previous Give Up & View Solution Check Answer 0 NextExit -Explanation / Answer
pH=pKa + log [sodium benzoate]/[benzoic acid] [Hendersen's equation]
4 = 4.20 + log (0.18Vb / 0.1Va)
Vb/Va = 0.39
Vb= 0.39 Va (1)
Vb + Va = 100 (2)
equating the two equations
0.39 Va + Va = 100
Va= 71.94 ml
so
Vb= 28.06 ml
Thus , 71.94 ml of acid and 28.06 ml of salt of acid should be used to create a buffer with pH=4.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.