Silver nitrate reacts with iron(III) chloride to give silver chloride and iron(I
ID: 860050 • Letter: S
Question
Silver nitrate reacts with iron(III) chloride to give silver chloride and iron(III) nitrate. In a particular experiement it was planned to mix a solution containing 35.0g of AgNO3 with another solution containing 50.0g of FeCl3.
a. Write the chemical equation for the reaction.
b. Which reactant is the limiting reactant?
c. What is the maximum number of moles of AgCl that could be obtained from this mixture?
d. What is the maximum number of grams of AgCl that could be obtained?
e. How many grams of reactant in excess will remain after the reaction is over?
f. If the yield of the reaction is 28.50g, calculate the % yield of this reaction.
Explanation / Answer
3AgNO3+ FeCl3 = 3AgCl + Fe(NO3)3
Molar Mass of AgNO3 = 108+14+3(16)
= 170
No. of moles of AgNO3 = 35/170
= 0.2 mol
No. of moles of Fe(NO3)3 needed to react= 0.438/3 = 0.146 mol
Molar Mass of Fe(NO3)3 = 56+3(14)+9(16)
= 242
Mass of Fe(NO3)3 remaining= 50- (242 x 0.146)
= 14.668g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.