Calculate the percent purity of a sample of zinc metal if 325 mL of hydrogen gas
ID: 860059 • Letter: C
Question
Calculate the percent purity of a sample of zinc metal if 325 mL of hydrogen gas is collected by water displacement at a temperature of 220.0 degrees Celsius and an atmospheric pressure of 745.0 mm Hg when 1.12 g of the sample is reacted with excess HCl: Zn(s)+2HCl(aq)->H2(g)+ZnCl2(aq). The vapor pressure of water at 22.0 degrees Celsius is 19.8 mm Hg. Assume that any impurities in the zinc metal do not react with HCl. Calculate the percent purity of a sample of zinc metal if 325 mL of hydrogen gas is collected by water displacement at a temperature of 220.0 degrees Celsius and an atmospheric pressure of 745.0 mm Hg when 1.12 g of the sample is reacted with excess HCl: Zn(s)+2HCl(aq)->H2(g)+ZnCl2(aq). The vapor pressure of water at 22.0 degrees Celsius is 19.8 mm Hg. Assume that any impurities in the zinc metal do not react with HCl.Explanation / Answer
Pressure due to Hydrogen gas= 745-19.8
=725.2 mm of Hg
now using the ideal gas equation,
PV=nRT,
(725.2/760)*0.325=n*0.0821*(220+273)
or n=0.0076 moles
so actual mass of zinc present = 0.0076*65
=0.494 grams
so percent purity = 0.494*100/1.12
=44.1 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.