Consider the formation reaction for HNO 3 for which the enthalpy is ?174 kJ/mol.
ID: 860627 • Letter: C
Question
Consider the formation reaction for HNO3 for which the enthalpy is ?174 kJ/mol. What is the heat of the reaction when 5.00 grams of hydrogen are reacted?
(1) -863 kJ (2) -1730 kJ (3) -70.2 kJ (4) -432 kJ (5) -140 kJ
Consider the formation reaction for HNO3 for which the enthalpy is ?174 kJ/mol. What is the heat of the reaction when 5.00 grams of hydrogen are reacted?
(1) -863 kJ (2) -1730 kJ (3) -70.2 kJ (4) -432 kJ (5) -140 kJ
Explanation / Answer
For forming 1 mole of HNO3 1/2 mole = 1/2X 2.016 = 1.008gm of Hydrogen is necessary
Enthalpy of formation= 174KJ
Now for 5 gms of Hydrogen;
Heat of reaction = 5/1.008 X 174 = -863KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.