Since, at a constant pressure, the volume of an ideal gas is directly proportion
ID: 860947 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
1) Convert grams of He to moles:
2.00 g / 4.00 g/mol = 0.500 mol
2) Use Avogadro's Law:
V1/n1 = V2/n2
2.00 L / 0.500 mol = 4.50 L / x
x = 1.125 mol
3) Compute grams of He added:
1.125 mol - 0.500 mol = 0.625 mol
0.625 mol x 4.00 g/mol =2.5 grams of He added
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.