3.132 The Solvay process for the manufacture of Sodium Carbonate begins by passi
ID: 863876 • Letter: 3
Question
Explanation / Answer
molar mass of NaCl=58.44g/mol
molar mass of NaHCO3=84.007g/mol
molar mass of Na2CO3=105.9888g/mol
we need to calculate the amount of sodium bi carbonate should be obtained in the first step
amount of NaCl =120g
amount of NaHCO3(theoritical yield of NaHCO3 )=84.007g/molx120g/58.44g/mol=172.4g
accordind to the equation if we take two moles of NaHCO3 we get 1 mole of Na2CO3
so theoritical yield of Na2CO3=105.988g/molx172.4/2x84.007g/mol=108.755g
percent yield=actual yield/theoritical yieldx100=85.4g/108.55gx100=78.52%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.