Calculate the energy in MegaJoules (MJ) (a) 1 liter (approximately 1 quart) of o
ID: 864028 • Letter: C
Question
Calculate the energy in MegaJoules (MJ)
(a) 1 liter (approximately 1 quart) of octane, a primary component of gasoline. In this case, the chemical energy is released by burning. Octane has a heat of combustion of 5.07 x 103 kJ/mole, a density of 0.703 g/cm3, and a molecular weight of 114 g/mole.
b) A car with mass of 1500 kg (about 3300 pounds) traveling at a velocity of 100 km/hour (about 60 miles per hour). In this case, the energy is in the form of kinetic energy, calculated as (1/2)mv2, where m is the mass and v is the velocity.
c) A person with mass of 75 kg at the top of a cliff of height 100 meters (over 300 feet). In this case the energy is potential energy, given by the formula mgh, where m is mass, g is the gravitational acceleration constant of 9.8 m/sec2, and h is the height.
d) A 12 Volt lead acid car battery that has mass of 10 kg (just over 20 pounds). From data on battery electrical energy storage density, the energy storage capacity of a battery of this type is 0.17 MJ/kg.
Explanation / Answer
a. delta H = heat x density x volume / molecular mass
= 5.07*103 kj/mole * 0.703 g/cm3 *1000 cm3 / 114 g/mole = 31265 kJ
= 31.296 MJ
b. J = kg* m2/ s2 1000 km/h = 1000000 m/ (60*60) s = 277.77 m/s
E =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.