What is the molecular formula for a compound with an empirical formula of CH2O i
ID: 864329 • Letter: W
Question
What is the molecular formula for a compound with an empirical formula of CH2O if its experimentally determined molecular weight is 180 amu?
What is the maximum number of moles H2 that can be produced by the reaction of 3.00 mol of Ni with 4.50 mol of HCl according to the equation: Ni + 2HCl ? NiCl2+ H2
The world population is estimated to be approximately 7 billion people. How many moles of people are there?
How many moles of ammonium ions are in 6.965g of ammonium carbonate?
The most common ions for silver, zinc, and scandium are Ag+, Zn2+, and Sc3+. Which of these ions have the same number of electrons as a noble-gas element?
The most common ions for silver, zinc, and scandium are Ag+, Zn2+, and Sc3+. Which of these ions have the same number of electrons as a noble-gas element?
A 4.65-g sample of magnesium nitrate, Mg(NO3)2, contains ________ mol of this compound.
(a)Ag+ (b) Zn2+ (c) Sc3+Explanation / Answer
1- empirical formula=CH2O empirical formula wt.=30
moleculer wt =180 n=180 /30=6
moleculer formula=C6H12O6
2-Ni +2HCl ------> NiCl2 + H2
1moleNi +2moleHCl ----->1moleH2
2-moleNi+4moleHCl---->2moleH2
3moleNi+4 +0.5moleHCl--->2.25mole H2 will formed
3-1mole=6.023x10^23
7billion=7x10^9
mole=7x10^9 / 6.023x10^23=1.16221x10^-14mole
4-Sc - [Ar]3d1 4s2
SC^+3=[Ar] electronic configuration
5-moleculer wt of Mg(NO3)2=148.3g
no of mole= wt / m.wt=65 / 148.3=0.4383mole
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.